Képzések kölyökkutyáknak (6 hónapos korig)
Kölyökkutya Tanfolyam (csoportos képzés a kutyaiskolában)
6 hetes tematikus oktatás célja, hogy az egymásra épülő anyag segítségével megadjuk a hozzánk érkező gazdiknak és kölyökkutyájuknak a nélkülözhetetlen alapokat egy harmonikus kapcsolathoz.
Időtartam: 6 hét, heti egy 60 perces foglalkozás
Díja: 35.000 Ft
Max létszám: A képzés kiscsoportban max 5-6 fővel zajlik!
A csoportokat méret, érzékenység alapján alakítjuk ki!
Feltétel:
- 2 kombinált oltás megléte
- 6 hónapos kor be nem töltése első alkalomig
Csoportok indulnak:
2024.09.28. ( szombat )
– 8.00- 9.00-ig (kistestű- érzékeny kölyköknek) / 9.00-10.00 (nagyobb testű kölyköknek)
(rossz idő esetén beltéri lehetőséggel)
Alkalmak: szept. 28, okt. 12, 19, 26, nov. 2, 9.
Jelentkezések számától függően 2 csoport fog indulni. A csoportokat érzékenység és méret alapján osztjuk fel. A csoportbeosztásról a tanfolyam indulása előtt 1 héttel küldünk tájékoztatót!
Bővebb info: ebgondolatkutyaiskola@gmail.com, 0620/293-1025
Kutyaóvoda
(szocializációs óra)
A kutyaóvoda mivel nem tanfolyam jellegű, így bármikor be lehet csatlakozni. A foglalkozás célja, hogy a gazdik meg tudjanak ismerkedni a kutyaiskolával, az oktatókkal, biztonságos keretek között tudják szocializálni kiskutyájukat illetve nem utolsó sorban lefárasztási lehetőséget biztosítsunk számukra.
Időtartam: 45 perc/alkalom
Díja: 1000 Ft/óra
Időpont: vasárnaponként 10.15-11.00-ig
Feltétel:
- 2 kombinált oltás megléte
- 6 hónapos kor be nem töltése
Szükséges felszerelés: póráz, nyakörv vagy hám, kakiszedő zacskó, jutalomfalat illetve első alkalommal oltási könyv
A foglalkozás menete: első 30-35 percben szabad játék kiképzői felügyelettel, majd egy kb. 10 perces közös kutya-gazda játék és végül még egy kis szabad játék lehetőség.
Az érkező kiskutyákat méret és habitus alapján osztjuk akár 3 pályára, hogy mindenki megtalálja a megfelelő játszópartnert
Egyszeri előzetes regisztráció szükséges!
Tulajdonképpen attól a pillanattól kezdődően, amikor megérkezett kiskutyánk az új otthonába. Már az első napoktól szüksége van szabályokra, keretekre, gondoljunk akár csak arra, hogy melyik szobába mehet be- melyikbe nem, nem szakíthatja ki a ruhánkat, nem moroghat az étel adásánál, nem pakolhatja ki a szemetest, nem rágcsálhatja meg a TV irányítót és még sorolhatnám, mindamellett, hogy napról – napra pozitív élményekkel építenünk kell kapcsolatunkat (megfelelő közös játékok, engedelmességi feladatok…).
A kiskutya nevelésénél már az első naptól tudnunk kell, hogy mik a céljaink és hogyan szeretnénk a viselkedését szépen fokozatosan ebbe az irányba terelni. Sokan azonban éppen ezt az érzékeny és nagyon fogékony időszakot nem használják ki tudatosan vagy éppen rontják el azzal, hogy „De még olyan kicsi!”. Ezért is lenne nagyon fontos, főleg első kutyatulajdonosoknál, hogy minél korábban megfelelő segítséget és iránymutatást kapjanak. A kutyaiskolát sokan csak 6-7 hónapos kutyájukkal keresik fel, holott ekkor már rengeteg olyan probléma áll fel és kell úgymond helyrehozni, ami a korai neveléssel és tanácsadással elkerülhető lett volna. És itt akár egy rendkívül egyszerű példaként ott vannak a kilók. Mennyivel egyszerűbb bevezetni a laza póráz tanítását egy 4-5 kilós kutyának, mint egy 15 kilós nagy mamlasznak, ahol sokszor már maga a ‘kiskutya’ megtartása is problémát okoz a gazdinak.
Egy tapasztalt, képzett oktató rengeteg segítséget, támpontot tud adni, egyfelől fajtaismeret illetve az adott kutya jelleme alapján, hogy milyen tulajdonságokra erősítsünk rá, melyeket tiltsunk már a kezdetektől fogva, mi az, amire a jövőben nagyobb figyelmet kell szentelni, mivel tudjunk kutyánkat jól motiválni vagy éppen tiltani.
Kölyökkutya Tanfolyam (csoportos képzés a kutyaiskolában) - Részletek
Előnye:
FIX PROGRAM: tapasztalatok alapján mi emberek, jobban össze tudjuk szedni magunkat, ha rendszer van, így a tanfolyam képes keretet adni a kölyök képzéséhez
EGYMÁSRA ÉPÜLŐ ANYAG: mivel a képzés tanfolyam jellegű, így képes a csoport fejlődését elősegíteni hétről hétre. Nyílt képzés esetén – bármikor be lehet csatlakozni – ezzel szemben sok az ismétlés, mert mindig vannak újak a csoportban.
KONTROLLÁLT SZOCIALIZÁCIÓ: ebben a korai fázisban rendkívül fontos, hogy a kiskutya úgymond elsajátítsa a saját nyelvét, hogy később magabiztosan tudjon mozogni idegen kutyás társaságban is. A kutyaiskolában ezt a fajta tanulást kiképzők által kontrolláltan teheti meg, ahol cél, hogy minden kiskutya jól érezze magát: a félősebbeket bátorítsuk, a vehemensen játszókat kicsit visszafogjuk.
FIGYELEM ELSAJÁTÍTÁSA, KÖZÖMBÖSSÉG, BEHÍVÁS: a kontrollált csoportos képzés ideális körülményeket teremt arra, hogy már kölyökkorban megtanítsuk kiskutyánknak, hogy más kutyák, zavaró dolgok mellett is képes legyen engedelmeskedni, a gazdira figyelni
LEFÁRASZTÁS: sok örökmozgó kiskutya gazdájának ez sem egy utolsó szempont, hogy a lefáraszthatatlannak hitt „DURACELL nyuszi” kutyája itt végre megfelelően kimozoghatja magát.
TÁRSASÁG: a tanfolyamok hangulatára általánosságban jellemző a jókedv. Cél, hogy a gazdák ne merev katonás képzést kapjanak, hanem akár humorral is fűszerezve a feladatokat, de jó érzéssel távozzanak az óráról. Ezen túl a foglalkozáson minden segítséget igyekszünk megadni, hogy felszabadultan érezhessék magukat, hiszen sokan, akik még sosem voltak kutyaiskolában az első alkalmakkor nagyon izgulnak vagy félnek, mert nem tudják mi fog történni.
Másfelől a gazdáknak rengeteget számít, hogy egymással tudnak beszélgetni, rájönnek, hogy nincsenek egyedül a problémáikkal vagy éppen, hogy milyen szerencsések, hogy az ő kiskutyájuk az adott rossz viselkedést nem produkálja. Sok esetben hosszú évekre szóló barátságok alakulnak itt ki.
Harmadrészt rendkívül jó hatással van a csoportra, hogy látják egymás fejlődését, ami sokszor inspiráló és lelkesítő tud lenni.
Hátránya:
egyéni odafigyelésre sokszor idő hiányában nincs lehetőség
mivel idegen terep, ezért sok kiskutya, mint ahogy a kisgyerekek is, máshogy viselkednek, így az otthoni probléma nem mindig reprodukálható
Mit tanulnak a csoportos képzésen:
- helyes pórázhasználat
- kontrollált szocializáció a fajtársakkal (=sok-sok játék)
- közömbösség egymás iránt, idegen tárgyak, hangok iránt
- alapengedelmességi feladatok: ül, fekszik
- „Nem” vezényszó, tiltás
- jutalmazási formák, helyes játék a kutyával
- akadályok
- közös játékok
- kis házi feladatok révén a hétköznapokban is tudatos foglalkozás a kölyökkel
Egyéni kölyökkutya képzés, háznál - Részletek
- KÉNYELMES, hiszen a kiképző megy házhoz,
- RUGALMAS, hiszen a kiképző tud igazodni a gazda időbeosztásához (akár hétköznap délelőtt, délután),
- NINCS OLTÁS MEGLÉTÉHEZ KÖTVE, így akár a kiskutya hazavitele után néhány nappal már lehet kérni ezt a képzést,
- VALÓSABB KÉP A KÖLYÖKRŐL, hiszen a kiskutyát a kiképző otthoni környezetben látja, így azt a viselkedést produkálja, amit szokott (kutyaiskolában, idegen helyen, úgy mint akár a kisgyerekek sokszor teljesen máshogy képesek viselkedni. Erre nagyszerű példa a harapdálás: sokszor rendkívül nehéz vagy nem is lehet harapdálásra bírni, azt a kiskutyát, aki otthon viszont egy ördögfióka)
- TELJESEN EGYÉNRE SZABOTT, azaz teljes mértékben az adott kiskutyához, gazdához, azok speciális problémáihoz, képességeihez igazodik,
- OTTHONI PROBLÉMÁK ELŐTÉRBEN, hiszen vannak olyan problémák, amik kutyaiskolában nehezebben reprodukálhatóak, pl. ne szaladjon ki a kapun.
„Hátrány”:
- A kutyaiskolás csoportos képzésnél drágább
- Nem tudja pótolni, előteremteni a fajtársakkal való szocializációt és fajtársak melletti közömbösség, gazdára való figyelem elsajátítását (talán sokaknak ismerős: otthon, nyugodt körülmények között első szóra ül, fekszik, odajön, viszont, ahogy meglát egy másik kutyát már se lát – se hall)
Mit tanulnak a háznál képzésnél?
- a kiképző otthoni környezetben felméri a kutya viselkedését és azok alapján már komoly támpontokat tud adni a gazdinak, hogy milyen feladatokra helyezze a hangsúlyt, mik legyenek az elsődleges célkitűzések
- jutalmazás, büntetés eszközeinek megnézésé, pl. felugrálás, harapdálás, bizonyos helyekről kitiltás, tárgyak elvitelének tiltása
- helyes játék a kutyával
illetve a gazdától és az alkalmak számától függően bővülhet az alábbiakkal:
- szobatisztaság megbeszélése (lakás kutya esetén)
- alap engedelmességi feladatok: ül, fekszik, helyére küldés, kapun kilépés, helyes pórázhasználat (megfelelő oltások megkapása után: séta, sétán ugató kutyákkal szembeni közömbösség… stb.)
További információk és részletek:
Díja: 18.000 Ft/óra + benzinköltség
További információ és időpont egyeztetés e-mailen: ebgondolatkutyaiskola@gmail.com
Gyakori kérdések
Mit kell hozni a tanfolyamra?
- sima 1-1,5 bőr- vagy textilpóráz (NEM flexi)
- sima bőr- vagy textil nyakörv (emellett lehet a kutyán hám is)
- jutalomfalat (apróra vágott virsli, párizsi)
- első órán kb. 1-re lesz szükség, többi órán 2-3 db-ra
- kedvenc játék 2. órától
- kakiszedő zacskó
- meleg esetén itatóvíz és tál
- első órán ezeken túl:
- oltási könyv
- tanfolyami díj
A tanfolyamra többen is jöhetnek a kutyával?
Igen, egy kutyával több gazdi is jöhet, sőt ajánlott, hogy az egész család hallja az ott elhangzottakat, viszont ezzel kapcsolatban kérjük a következőket tartsák szem előtt:
A család többi tagja sose zavarja azt, aki éppen a kutyával dolgozik! Vagy álljanak ki a pálya szélére és onnan figyeljék a feladatokat vagy álljanak meg a foglalkozó személy mögött, de ne zavarják meg azzal, hogy feladat közben kritizálják vagy tanácsokat osztani, mert ez mind a gazdit, mind a kutyát megzavarja!
Kisgyermekek esetén:
a kiképzők csak a kutyákra tudnak figyelni, így akkor hozzák el kisgyermeküket, ha a másik szülő közben tud rájuk felügyelni (kutyaiskolában van homokozó)
a játszó kölyökkutyák futkározás közben önkéntelenül is fel tudják lökni a nagyon kicsi gyermekeket, tehát ilyenkor érdemes őket kézbe venni vagy kimenni velük a pályáról
a szülők feladata, hogy gyermekük ne zavarja meg az órát: ne fogócskázzanak a pályán, ne rohangáljanak ki-be a pályáról, ne kiabáljanak …
A kutyát a gyermeknek vettük, taníthatja ő is az órán?
Amennyiben idősebb gyerekről van szó (5-6-7 éves), aki már meg tudja tartani a kutyát, természetesen dolgozhat vele ő is az órán, DE nem győzzük eléggé hangsúlyozni, hogy hiába a gyermek kapta a kutyát, a szülő dolga, hogy foglalkozzon vele és nevelje, hiszen egy gyermek egyedül még nem képes erre. Természetesen sok mindent meg tud neki tanítani, sőt vannak, nagyon ügyes „kiskiképzők” is, de egy nehezebb eset kutyánál, ha a szülő nem segít be (dolgozik a gyermek „alá”), akkor sajnos pont ellenkező hatást érhetünk el, mint, amit vártunk, hiszen a gyermeknek nem lesz sikerélménye, csak kudarc és keserűség lesz számára a kutya!
Mennyire probléma, ha kimarad egy alkalom? Van pótlási lehetőség?
Pótlási lehetőség nincs. Egy alkalom kihagyása még nem jelent nagy lemaradást, mert minden óra után küldünk e-mailben összefoglalót az elhangzottakról ill. elküldjük a jövőhétre vonatkozó kis házi feladat „teszteket”, így a csoporttal utána ugyanúgy tovább lehet haladni.
Kis termetű kutyám van, nem fogják a nagyok bántani?
A nagyon kistermetű, mini vagy félénk kölyköket az első alkalmakkor el szoktuk különíteni, egy a pályáról elkerített kisebb futtatóba, ahol kerítésen keresztül összeszagolhatnak a többiekkel, de azok nem tudnak bennük kárt tenni.
Ha a most induló tanfolyamról lemaradtunk, mikor indul a következő?
Kölyökkutya Tanfolyamok 1-1,5 havonta indulnak. Pontos kezdési időpontért figyelje honlapunkat!
Meddig jelentkezhetek a 6 hetes Kölyökkutya Tanfolyamra?
Amennyiben biztos a részvételben, úgy kérjük mielőbb küldje el a jelentkezést, mellyel munkákat tudja segíteni (nagy létszám esetén ugyanis 2 csoportot indítunk).
Már egy hete elküldtem a jelentkezést, de nem kaptam semmi választ!
A beérkezett jelentkezésekre legkésőbb 3 napon belül küldünk visszaigazoló e-mailt. Ha nem kapott semmit, akkor kérjük, telefonon vegye fel velünk a kapcsolatot. Szita Boglárka: 0620-2931025